Hlídejte si skrytý cukr

11. května 2008 v 16:59 |  Rady a tipy

Hlídejte si skrytý cukr


Cukr nás však může nepříjemně překvapit i v potravinách, které se sladce vůbec netváří.
Proč má člověk rád sladké?
Odpověď je jednoduchá. Už jako malé děti jsme se setkali se sladkou chutí. Mateřské mléko je totiž sladké a mnozí z nás zůstanou této chuti věrní po celý život.
Je sladké opravdu nezdravé?
Závisí to především na množství cukru, který sníme. Když se cukr dostane do krve, začne se vyplavovat inzulín, který ho odbourává. Ale když tělo nedokáže inzulín produkovat, například při cukrovce, nebo pokud jsou naše buňky otupené dlouholetou nadměrnou konzumací sladkostí, může být cukr i nebezpečný.
Přibíráme z cukru?
Bohužel, ano. Příliš mnoho cukru zkonzumovaného v krátké době svalstvo nedokáže zpracovat, a proto putuje k tukovým polštářkům. Kombinace cukru a tuku, např. v čokoládě a v koláčích je na přibírání přímo jako stvořená.
Nedejte se nachytat
Ovšem cukr nepříjemně překvapí i v potravinách, které se sladce vůbec netváří. Nemalé množství se skrývá i v konzervovaných produktech. Nedejte se proto nachytat - například v případě kečupu se v lahvi o objemu 300 ml skrývá až 68 g cukru. Biokečup by měl obsahovat jen okolo 20 g cukru. Až 66 kostek cukru může obsahovat 300 g sklenička džemu a lák ve sterilovaných okurkách může obsahovat až 12 g cukru.
Je třtinový cukr zdravější?
Je to přírodní sladidlo vyráběné z cukrové třtiny. Tento cukr je hrubozrnný, hnědé barvy s jemnou chutí a příjemnou vůní karamelu nebo medu. Třtinový cukr se vyrábí krystalizací z čerstvé třtinové šťávy, přičemž na rozdíl od bílého řepného cukru není rafi -nován, takže neobsahuje zbytkové chemikálie. Ovšem neznamená to, že by byl méně kalorický!

NOVINKY ZE SVĚTA HUBNUTÍ
Hubnutí a stres
* Zvládat důsledky stresu při hubnutí nám pomůže pravidelné pití černého čaje. Vyplývá to ze studie londýnské University College. Látky obsažené v čaji snižují hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi, a tím urychlují zklidnění v zátěžové situaci.
* Dospívající dívky, které se cítí v kolektivu neoblíbené, podle amerických vědců přiberou na váze snadněji než dívky se zdravým sebevědomím
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama